how-to-write-narrative-essay

Accounting Homework

December 14, 2020

A suit company has the following standards to make one suit:

                                       Standard Quantity                Standard Price

Direct materials                 4 yards per unit                   $9.50 per yard

Direct labor                        2 hours per unit                  $12.00 per hour

 

The company purchased 4,000 yards of material in March for $40,000.   The company used 3,800 yards in March in order to make 900 suits.   The direct materials price variance is: